یارانه| یارانه جدید| یارانه مادران

یارانه 600 هزار تومانی دولت برای مادران دارای فرزند شیرخوار| این مادران از امروز اقدام به خرید کنند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعتبار خرید بسته‌های غذایی و بهداشتی به میزان حدود ۶۰۰ هزار تومان برای مادران دارای فرزند شیرخوار در سه دهک اول درآمدی در تمام استان‌های کشور تامین شده و افراد شامل این طرح می‌توانند از امروز اقدام به خرید کنند.
کد خبر: 36321
یارانه 600 هزار تومانی دولت برای مادران دارای فرزند شیرخوار| این مادران از امروز اقدام به خرید کنند

یارانه جدید برای رفع سوء تغذیه مادران شیرده دارای کودکان زیر ۲ سال دهک یک درآمدی از دی‌ ماه ۱۴۰۲ از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار قرار گرفت. این یارانه در گام نخست بصورت آزمایشی مادر شیرده را در دهک یک درآمدی استان‌های ایلام، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، فارس، هرمزگان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، تحت پوشش خود قرار داد.

براساس اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این یارانه در قالب طرح حمایت از مادران دارای کودکان شیرخوار موسوم به طرح یسنا از 30 فروردین ماه در سراسر کشور و برای حدود یک میلیون مادر در دهک‌های اول تا سه درآمدی اجرایی شد. در این طرح به ازای هر کودک شیرخوار مبلغ 600 هزار تومان یارانه بصورت اعتباری به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. سرانجام پس از اجرای موفق مرحله آزمایشی طرح یسنا که از پنجم دی ماه سال گذشته برای حمایت از مادران دارای فرزند زیر دو سال در دهک یک درآمدی در هشت استان محروم کشور آغاز شده بود، از روز پنجشبه 30 تیرماه این طرح با اضافه شدن دهک‌های دوم و سوم درآمدی بصورت سراسری در همه استان‌های کشور عملیاتی شد. گستره‌ای که گفته می‌شود حدود یک میلیون مادر دارای کودک شیرخوار را تحت پوشش قرار می‌دهد.

سید صولت مرتضوی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: اعتبار خرید بسته‌های غذایی و بهداشتی به میزان حدود 600 هزار تومان برای مادران دارای فرزند شیرخوار در سه دهک اول درآمدی در تمام استان‌های کشور تأمین شده و افراد شامل این طرح می‌توانند از امروز اقدام به خرید کنند.

وی با اعلام این خبر اظهار کرد: این طرح برای مادران دارای فرزند زیر 2 سال در سه دهک اول درآمدی که جمعیتی حدود یک میلیون (935 هزار و 724) نفر هستند در تمام استان‌های کشور اجرایی می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این طرح با نام «یسنا» در سال گذشته و از محل مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری بنیاد کرامت آستان قدس رضوی، برای حدود 24 هزار مادر دارای فرزند شیرخوار (مادران دارای فرزند زیر 2 سال) در دهک اول درآمدی در 8 استان کم برخوردار از جمله کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام، گلستان، فارس، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، هرمزگان اجرایی شد.

وی گفت: در سه مرحله تامین اعتبار به ازای هر مادر 400 هزار تومان برای خرید بسته غذایی انجام شد و از فردا برای تمامی مادران دارای فرزند شیرخوار در سه دهک اول درآمدی تا سقف اعتبار 600 هزار تومان با همکاری ستاد ملی جمعیت در تمام استان‌های کشور اجرایی می‌شود.

مرتضوی افزود: مادران مشمول می‌توانند از بسته‌های حمایتی پیش‌بینی شده ـ سبد غذایی مورد تایید وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی شامل لبنیات، پروتئین، حبوبات، روغن، غلات، مغزی جات، میوه جات و سبزیجات و بسته بهداشتی شامل پوشک، شامپو، صابون و شوینده‌های بهداشتی برای کودک و مادر تا مبلغ حدود 600 هزار تومان به صورت رایگان خرید کنند.

وی با بیان این که برای مادران مشمول طرح، پیامک ارسال خواهد شد، اظهار کرد: اعتبار مذکور در حساب سرپرست خانوار دارای مادر مشمول تامین شده و قابل بهره‌برداری و خرید است و امکان خرید اقلام مورد تایید از طریق تمام فروشگاه‌های طرف قرارداد کالابرگ در دسترس قرار دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای این که خانوار از مبلغ اعتبار مطلع شوند می‌توانند به برنامه کاربردی «شما» با کد ملی سرپرست خانوار وارد شده و به نزدیک ترین فروشگاه طرف قرارداد برای خرید مراجعه کنند.

وی یادآور شد: براساس ماده 24 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است با معرفی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاری کمیته امدادامام خمینی (ره)، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) و بنیاد مستضعفان، مادران باردار، شیرده و دارای کودک زیر پنج سال را که بر اساس آزمون وسع، نیازمند حمایت هستند، شناسایی کرده و خدمات سبد تغذیه رایگان و بسته بهداشتی رایگان را ماهانه به آنها اختصاص دهد.

مرتضوی تصریح کرد: به منظور حمایت از مادران عزیز ایرانی در فرزندآوری و حرکت به سوی جوانی جمعیت که یکی از موضوعات اصلی و محوری نظام جمهوری اسلامی ایران است، با همکاری ستاد ملی جمعیت، بسته‌های غذایی و بهداشتی به حدود یک میلیون مادر دارای فرزند شیرخوار (زیر 2 سال) در سه دهک اول درآمدی مبلغ حدود 600 هزار تومان در بستر کالابرگ الکترونیکی اختصاص خواهد یافت.
کپی لینک کوتاه خبر: https://tarfandbaaz.com/d/2xo8qp
منبع خبر: تسنیم

پربیننده ترین
اخبار داغ